Toksyna botulinowa na nadpotliwość – czy to naprawdę działa?

Dla osób cierpiących na nadpotliwość każde wystąpienie w pracy, spotkanie towarzyskie czy nawet zwykła podróż autobusem może stać się źródłem stresu z powodu mokrych plam pod pachami lub wilgotnych dłoni. Nadmierna potliwość, choć często bagatelizowana, potrafi skutecznie obniżyć jakość życia. W poszukiwaniu skutecznych metod leczenia coraz więcej osób korzysta z zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, znanej powszechnie jako botoks. Czy rzeczywiście może ona rozwiązać problem nadmiernego pocenia się? Poznaj mechanizm działania i skuteczność botoksu na nadpotliwość.

Toksyna botulinowa – substancja o wszechstronnym działaniu

Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Choć w przyrodzie stanowi silną truciznę, w medycynie estetycznej zyskała zastosowanie głównie jako antidotum na zmarszczki mimiczne. Właściwości botoksu są również wykorzystywane do łagodzenia migren, leczenia bruksizmu, a także redukcji nadmiernego pocenia się (nadpotliwość, hiperhydroza). Głównym mechanizmem działania toksyny botulinowej jest blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co prowadzi do czasowego osłabienia mięśni, do których została wstrzyknięta. Dzięki tym właściwościom, w odpowiednich dawkach, może skutecznie redukować zmarszczki, a także blokować działanie gruczołów potowych, co czyni z niej cenny preparat do walki z nadpotliwością.

Jak działa toksyna botulinowa na nadpotliwość?

Ponieważ zabieg z użyciem toksyny botulinowej wiąże się z naruszeniem ciągłości naskórka i iniekcją w mięsień, powinien być przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. Zanim jednak specjalista wykona zastrzyk, przeprowadza z Pacjentem szczegółową konsultację, której celem jest ocena stanu zdrowia i wykluczenie przeciwwskazań. Po potwierdzeniu nadpotliwości, która najczęściej występuje w okolicach pach, dłoni lub stóp, lekarz określa jaką dawkę i w jakich miejscach zastosować preparat. Przed iniekcją toksyny botulinowej skóra jest dezynfekowana, a Pacjentowi proponuje się znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort.

Sam zabieg trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut. Toksyna botulinowa jest wprowadzana do skóry za pomocą cienkiej igły w precyzyjnie określonych miejscach. Efekty jej działania zaczynają być odczuwalne już po kilku dniach, a pełne rezultaty są widoczne po około dwóch tygodniach. Gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi ograniczają produkcję potu nawet o 80%.

Jak długo utrzymują się efekty botoksu na nadpotliwość? To zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, ale zazwyczaj działanie toksyny botulinowej trwa od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie zakończenia nerwowe regenerują się, a objawy nadpotliwości mogą powrócić, co oznacza konieczność powtórzenia zabiegu. Zalecenia dotyczące częstotliwości sesji mogą różnić się w zależności od osoby. Stopień redukcji nadpotliwości również zależy od indywidualnych predyspozycji. Liczne badania wskazują jednak, że toksyna botulinowa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia hiperhydrozy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innowacyjnych terapiach z zakresu medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Łodzi, Warszawie, Katowicach lub Krakowie.

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Bartek

Dodaj komentarz